MIESZKANIE W KONTENERACH II

Plansza
 
Projekt mieszkania w kontenerach był częścią magisterskiego projektu dyplomowego.
Projekt ten jest próbą znalezienia rozwiązania dla problemu mieszkaniowego ludzi młodych. Docelowym odbiorcą tych mieszkań są single lub pary, którzy mają około 25-30 lat. Są w specyficznym etapie życia – właśnie skończyli studia, szukają wymarzonej pracy, myślą o założeniu rodziny.
Jednak z badań wynika, że aż 43 % Polaków w wieku od 26 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami. Głównym powodem tej sytuacji jest brak stałej pracy, a co za tym idzie – możliwości zakupienia własnego mieszkania.
Projekt Osiedla Młodych ulokowanego w kontenerach mieszkalnych jest próbą odpowiedzenia na ten problem. Kompleks niewielkich mieszkań zbudowanych kolejno z trzech, czterech, bądź pięciu kontenerów jest propozycją mieszkalną właśnie dla młodych ludzi, którzy chcą się usamodzielnić, ale nie stać ich jeszcze na zakup własnego mieszkania. Na polskim rynku nieruchomości mieszkania oferowane pod wynajem mają nieproporcjonalnie wysoką cenę w stosunku do zastanych warunków. Niedrogie w produkcji mieszkania kontenerowe miałyby być atrakcyjną kontrofertą dla kosztownych mieszkań wynajmowanych.
 
Wiz6a
 
Opcja czterokontenerowa jest propozycją dla pary z małym dzieckiem. Zestawione ze sobą cztery kontenery mają łączną powierzchnię 48 m kw. Zajmujące niewiele miejsca tak zwane "młynarskie schody" prowadzą na piętro, na którym znajduje się pokoik dziecięcy.
Wnętrze kontenerów jest funkcjonalne i praktyczne. Wszystkie meble zostały zaprojektowane pod wymiar, dzięki temu ta niewielka przestrzeń jest w stu procentach wykorzystana. Użyte we wnętrzu materiały są niedrogie, ale praktyczne – laminowane płyty meblowe, sklejka, a na podłodze wykładzina PVC – wszystkie łatwe w czyszczeniu i ponadczasowe.
 
Wiz7a
 
Przesuwne drzwi wydzielają strefy mieszkania nie ograniczając przestrzeni, a przestronne okna dają wnętrzu dużo naturalnego światła.
Oświetlenie bazuje na systemach szynowych, dzięki temu w łatwy sposób można je dostosować do funkcji i potrzeb. Centralna część mieszkania składa się z przedpokoju, kuchni z częścią jadalnianą oraz strefy dziennej z miejscem do pracy. Nie ma tutaj oczywistych podziałów funkcjonalnych – strefy płynnie się przenikają.
 
Wiz9a
 
Powtarzającym się we wnętrzu wzorem jest szachownica w różnych odcieniach szarości, wprowadza do tej przestrzeni energię i dynamizm. Jest też praktycznym rozwiązaniem dla stref szczególnie narażonych na zanieczyszczenia – przedpokoju, kuchni i łazienki – na tak mocnym deseniu nie widać brudu.
 
Wiz11a
 
Ciepła tonacja szarości, naturalne drewno oraz intensywny kolor dopełniający sprawiają, że mieszkania te są uniwersalne i energetyczne – idealne dla szukających swojej przestrzeni młodych ludzi.
 
MIESZKANIE W KONTENERACH
Projekt: PAULINA ROSZAK interior design
Projekt koncepcyjny, 2014
Powierzchnia: 48 m kw.
Wizualizacje: Paulina Roszak
ZAMKNIJ